Tüketici Bülteni – 42

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTASI MAĞDURLARI FEDERASYONU’NDAN BÜYÜK İSTANBUL BULUŞMASI

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu ve derneklerin organizasyonunda Türkiye’nin her bölgesinden yoğun katılımla gerçekleşen mitingde, Staj ve Çıraklık Mağdurları Federasyonu Başkanı Murat Bal, Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoglu, Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkez Başkanı Av. İbrahim Güllü, Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, Staj ve Çıraklık Mağdurları Dernek Başkanları ile bazı staj mağdurları konuşma gerçekleştirdi.

AĞAOĞLU: “TEDARİKÇİLER SAĞLAM VE SAĞLIKLI OLURSA TAM REKABET ORTAMI OLUŞUR, BU DA TÜKETİCİLERİN SİGORTASIDIR”

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, Tv100 kanalında Kerem Kırçuval’a açıklamalarda bulundu. Ağaoğlu “Tedarikçiler sağlam ve sağlıklı olursa tam rekabet ortamı oluşur. Bu da tüketicilerin sigortasıdır. Yani aslında yapılan düzenleme her ne kadar ilk bakışta tedarikçileri, üreticileri pazar gücü yüksek dev zincir marketlerden korumaya yönelikse de sonuçta tüketiciye yansıyacak olumlu bir gelişmedir” dedi.

GÜLLÜ: “PUANLARINIZ YANMASIN”

Ahaber kanalına konuşan Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde kazanılan puan ya da paraların belli bir kullanım süresi olduğunu ve bu sürenin 31 Aralık’ta son bulduğunu belirtti.

GÜN ORTASI – TAHLİYE TAAHHÜTLERİ

Tüketici Konfederasyonu ve Emlak Federasyonu Hukuk Danışmanı Halil Güven, Sputnik TV Radyo da Gün Ortası programında Okan Aslan‘a konuk olarak tahliye taahhütleri kiracı ev sahibi sorunları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

AĞAOĞLU: “YUMURTADAN ETE, BAKLİYATA, KIRTASİYE ÜRÜNLERİNE KADAR YAĞMUR GİBİ ZAMLAR GELMEYE BAŞLADI”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, henüz zamma ilişkin karar vermedi. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu “Asgari ücretin artışı belli olmamasına rağmen birtakım tahminler ile yüzde 35-40-50 civarında artacağı söylentileri bile fırsatçıları harekete geçirmeye yetti” ifadesini kullandı.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURU SINIRI 104 BİN LİRAYA ÇIKTI! BAŞVURU ÜCRETSİZ VE ONLINE

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bu tutar tüketiciler için büyük bir avantaj. Çünkü bugün bir evin ihtiyacı olan beyaz eşya veya mobilya gibi yoğun kullanılan ürünlerin bedellerini rahatça karşılayabilecek bir tutar.”

DAVA SIRASINDA TAŞINMAZIN TAHLİYE EDİLMESİ VE BUNA BAĞLI OLUŞAN YARGILAMA GİDERLERİ HAKKINDA YARGITAY KARARI

Kapatılan Yargıtay 6. Hukuk Dairesi’nin 2010 tarihli kararında, tahliyesi talep edilen taşınmazın yargılama sürerken tahliye edilmesine ilişkin kararına göre; “Davanın konusuz kalması halinde mahkemenin yargılamaya devam ederek,  davanın açıldığı zaman hangi tarafın haksız olduğunu tespit edip, o tarafı yargılama giderlerine ve vekalet ücretine mahkum etmesi gerekir.” (Yargıtay (Kapatılan) 6. Hukuk Dairesi 2009/13455 E. 2010/3646 K.)

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Saadet KARTI

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*