Tüketici Bülteni- 41

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

KİRALAR YILLIK MI, AYLIK MI ÖDENMELİ?

@tukonfed Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Saadet Kartı @atvcomtr @AtvHaberTurkiye de “Peşin ödenen kiralarda kiracının haklarını” anlattı.

ÇETİNTAŞ UYARDI: ÖLÜM OLURSA SORUMLUSU BELEDİYELERDİR

@tukonfed  Çevre Komisyonu Başkanı ve İstanbul Çevre Konseyi Başkanı Zafer Murat Çetintaş, İstanbul’da kışın ağaçların can ve mal güvenliğini tehlikeye attığını belirterek belediyeleri uyardı: “Tedbir alın yoksa ölümlerden sorumlu olursunuz.”

TİCARET BAKANLIĞI: BAZI YAYIN ORGANLARINDA KARGO İADE MASRAFLARINI TÜKETİCİLERİN ÖDEYECEĞİNE DAİR HABERLER GERÇEK DIŞIDIR

İade kargo masrafı 2025’e ertelendi. Tüketici onay vermeden de talep edilemeyecek. Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, “Anılan düzenlemelerden, cayma hakkı kullanımında iade masraflarının ön bilgilendirmede belirtilmek ve ilk teslim masraflarını aşmamak kaydıyla tüketici tarafından da karşılanabileceğine dair düzenlemenin uygulanması 04/11/2023 tarih ve 32359 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Yönetmelik değişikliği ile 1/1/2025 tarihine kadar ertelenmiş olup, söz konusu haberler gerçek dışıdır denildi.

İADE KARGO MASRAFI 2025’E ERTELENDİ. TÜKETİCİ ONAY VERMEDEN DE TALEP EDİLEMEYECEK

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, “Anılan düzenlemelerden, cayma hakkı kullanımında iade masraflarının ön bilgilendirmede belirtilmek ve ilk teslim masraflarını aşmamak kaydıyla tüketici tarafından da karşılanabileceğine dair düzenlemenin uygulanması 04/11/2023 tarih ve 32359 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Yönetmelik değişikliği ile 1/1/2025 tarihine kadar ertelenmiş olup, söz konusu haberler gerçek dışıdır” denildi.

KORSAN TAKSİLERE KARŞI DAVALAR AÇILDI

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan; esnafın ekmeğine sahip çıktığını öne süren eski yönetimin sınırlarını küçülttüğü taksi durakları ile ilgili işleme karşı açtıkları davayı kazandıklarını, korsan taksiyle mücadele kapsamında ise Martı TAG‘a karşı haksız rekabetin tespiti ve erişim engeli tedbiri talepli davalarının devam ettiğini duyurdu.

İNDİ BİNDİ ÜCRETİ

Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz‘ün “Taksi indi Bindi Ücretlerine” ilişkin Habertürk’te açıklamalar yaptı.

AĞAOĞLU “KONUTA OLAN TALEP DÜŞTÜ”

Yatırım amaçlı gayrimenkul sahipliğinin kısıtlanması nedeniyle konut piyasasındaki spekülasyonların azaldığını vurgulayan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, şu sözleri kullandı: “Konuta olan talep düştü. Konut kredilerinde kısıtlamaya gidildiği, ikinci konuta krediye kısıtlama getirildiği için konuta olan talep azaldı.”

ÖLÜMÜN ÖNCEKİ HASTALIKLA İLLİYET BAĞI

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, ölüm olayı ile poliçe imzalanmadan önceki hastalıklar arasında illiyet bağı bulunup bulunmadığı hususunun tereddüde yer vermeyecek şekilde tespit edilmesi yönünde ATK’dan ayrıntılı gerekçeli rapor alınması gerektiğine hükmetti.

TAMİRDE GEÇEN SÜRE GARANTİ SÜRESİNE EKLENİR Mİ?

Garanti Belgesi Yönetmeliği’nin 6. Madden 3. Fıkrasında, malın arızalanması durumunda tamirde geçen sürenin garanti süresine ekleneceği açıkça ifade edilmektedir. Dolayısı ile eğer bir mal garanti süresi içinde arızalanırsa, bu tamir süresi garanti süresinin sonuna eklenir.

TÜKETİCİ MASASI – FİNANSAL DOLANDIRICILIK

1 Kasım 2023 tarihli Tüketici Masası yayınında TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, finansal dolandırıcılık, KKM (Kur Korumalı Mevduat)dan çıkan/çıkarılan küçük ve orta boy tasarruf sahibine kurulan tuzaklar, Sosyal Medya üzerinde hayali borca yatırımları, yeni ponzi sistemleri ile yapılan dolandırıcılıklar ve hisseli tapu satışlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

TÜKETİCİ MASASI – GELENEKSEL GIDALAR

TÜKONFED Gıda Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Fikret Nafi ÇOKSÖYLER, 8 Kasım 2023 tarihli Tüketici Masası yayınında, geleneksel gıdaların Ekonomiye katkıları, ülke beslenmesi ve kırsal alanda ekonominin sürdürülebilirliğine katkıları, geleneksel gıdaların özellikleri, kırsal alanın ekonomisine etkileri, gıda üretimi ve tedarik zincirindeki tekelleşmenin tüketici yönünden risklerini Okan Aslan’a anlattı.

TÜKETİCİ MASASI – HUKUK SİSTEMİMİZİN SORUNLARI

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Başkanı Emekli İstanbul Hakimi İzzet Doğan, 15 Kasım 2023 tarihli Tüketici Masası yayınında, hukuk sistemimizin sorunları, hukuk sistemimizin tıkanma sebepleri, dava sayısının sürekli artma nedenleri, davaların uzun yıllar sürmesinin sebepleri, AİHM ve AYM kararlarının uygulanmıyor olma ihtimalleri, Anayasal suç işlenip işlenmediği, AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi)’ne Türkiye’den çok sayıda şikayet gitmesinin sebepleri ve AYM ve AİHM kararlarına uymamanın topluma ve ekonomiye etkileri hakkında Okan Aslan’a açıklamalar yaptı.

NAZLI: CEZAYI TÜKETİCİ ÖDÜYOR!

Zincir marketlerin ‘1 km’ mesafe kuralına uymadıkları yönünde kesilen cezaların yeterince caydırıcı olmadığına dikkat çeken Tüketicinin Etik Değerleri Federasyonu (TEDFED) Başkanı Ali İhsan Nazlı, yazılan para cezalarının ürünlere zam yapılarak tüketiciye yüklediğini öne sürdü.

ÖZ: OLMAYAN PARAYI HARCAMAK RİSKTİR

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Bankacılık Komisyonu Üyesi Gaye Şahin Öz, yaşamın her alanında rutin yapılan harcamalarda nakit para kullanımının önemli olduğuna dikkat çekti. Vatandaşın nakit para kullanımında vergi kaçırma işleminin gerçekleşebileceğine yönelik algılara bir açıklık getiren Gaye Şahin Öz, vergi kaçırma işleminin birden fazla şekilde olabileceğinin altını çizdi. Vergi kaçakçılığının yasa dışı bir eylem olduğunu, vergiden kaçınmanın ise bir hak olup yasalar çerçevesinde yasaların boşluklarından yararlanmayı ifade ettiğini söyleyen Öz, “Aynı gün içinde toplam miktarı 7 bin TL’yi aşan veya farklı tarihlerdeki kısım kısım gerçekleşen ödemelerle 7 bin TL’yi aşan ödemelerin finansal kurumlar aracılığı ile gerçekleştirilmesi zorunludur” dedi.

KANAL V – TÜKETİCİ GÜNDEMİ – AİDATLAR

Kanal V Ekranlarında Perşembe günleri yayınlanan Tüketici Gündemi Programında bu hafta “Apartman Genel Kurulları neden önemli? Yüksek aidatların önüne geçilebilir mi? Sadakat Kartlarındaki paralar ne olacak? Yılbaşı Rezervasyonlara dikkat. Rezervasyon Dolandırıcılıklarına karşı tüketiciler ne yapmalı?” sorunları ele alındı. Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘in yaptığı programın konukları; TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Genel Sekreteri Semih TÖMEN, TBM (Tüketici Başvuru Merkezi) Başkan Vekili Ahmet Turan ÇETİNDERE ETİKDER (Şeffaflık ve Etik Derneği) Başkanı Mehmet Tulga DÜLDÜL TESKON (Tesis Yöneticileri Konfederasyonu) Başkanı Yahya SAĞIR katıldı. TÜKONFED Beyin Fırtınası Komisyonu Başkanı Eran TAPAN programa Skype bağlantısı ile katkı sağladı.

TÜKETİCİ MASASI – AİDATLAR VE GENEL KURULLAR

TESKON (Tesis Yöneticileri ve Tüketiciler Konfederasyonu) Başkanı Yahya Sağır, Tüketici Masası’nın 13 Aralık 2023 tarihli yayınında, yönetim ve aidat sorunları, kira ve aidatların artış nedenleri, kira ile yarışan aidatların çözümü, aidatlar düşürülememe sebepleri, aidat artış sorunlarının kaynağının kötü yönetim olup olmadığı, yöneticilerin sorumluluklarının neler olduğu, sitelerde güvenlik sorunları ve buna dair yapılabilecek çözümler, site sakinlerinin hakları, sitelerde karşılaşılan genel sorunlar ve tüm bunlara ilişkin çözüm yollarını Okan Aslan’a anlattı.

ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT: KASKO VE SİGORTAYA ‘2024’ AYARI

Kasko fiyatlarında son dönemde dikkat çeken düşüşler görülmüştü. Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı (TÜKONFED) Turusan Bağcı, milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamalarda araç sahiplerine ‘Bu dönemi kaçırmayın’ diyerek önemli uyarılarda bulundu. Bağcı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: ‘İYİ SÜRÜCÜ-KÖTÜ SÜRÜCÜ ARASINDA UÇURUM DEVAM EDİYOR’ “Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre trafik sigortası primleri ocak ayında yüzde 10 artacak. Şubat, mart ve nisan ayları için artış oranı yüzde 5 olarak uygulanacak. 2023’te bilindiği üzere aylık yüzde 2 artıyordu. Burada bir artışa gidildi. İyi sürücü ile kötü sürücü arasındaki uçurum halen devam ediyor.

TARIM BAKANI: GIDA TAKİBİ İÇİN YENİ ONLİNE SİSTEM GELİYOR!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıdada halkın sağlığını tehlikeye atan işletmelerle ilgili yeni bir çalışmaları olduğunu belirterek, “Hemen hemen tamamlanmak üzere. Bundan sonraki dönemde gıdayla alakalı halkımızın da görebileceği bir sistemi uygulamaya koyacağız. Toplumun takibi açısından online olarak herkesin rahat şekilde takip edeceği bir sistemi getiriyoruz.” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Saadet KARTI

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*