Tüketici Bülteni – 29

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) ve bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketicileri ilgilendiren konularda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

 NEDEN 35.000 TANE ARAMA KURTARMA KÖPEĞİ OLMASIN?

11 kentimizi vuran Asrın felaketinin ardından kurtarma çalışmalarında özel eğitimli köpekler de görev almıştı. İstanbul’da da arama kurtarma köpeği sayısının artırılması için harekete geçildi Hedef her ilçede en az 20 hassas burunlu köpek bulundurmak. Bir arama kurtarma ekibini olmazsa olmazı arama kurtarma köpekleri hilti, baret, eldiven kadar önemli. Engelleri kokuyla aşıyorlar binlerce umudu yeşertiyorlar. İşte o umutlar artsın diye gönüllüler yeni bir proje başlattı. Ülkemizde sadece ve sadece 35 tane kurtarma köpeği var. Neden 35.000 tane olmasın?

ZEYTİNYAĞI İHRACATINA 3 AYLIK YASAK

Dünyadaki kuraklık nedeniyle üretici ülkelerin darboğaza düşmesinin ardından Türkiye’nin yılın ilk 6 ayında yaptığı zeytin ve zeytinyağı ihracatı, geçen yılın tamamında yapılan ihracatı sollamıştı. İç piyasada artan fiyatları dizginlemek için ihracatçıya ekim ayı sonuna kadar yasak getirildi.

YÜZ ADIMDA DOMATES FİYATI 2 KATINA ÇIKIYOR

Tarladan sofraya gelene kadar katlanan meyve-sebze fiyatları Türkiye gündeminin ilk sıralarındaki yerini korurken, Milliyet en çok tüketilen tarımsal ürünlerden domatesin, pazarcı ve market tezgâhına gelene kadar yaşadığı fiyat yolculuğuna tanık oldu. Alışveriş için çarşı-pazara giden vatandaşlar karşılaştıkları fahiş fiyatlar sebebiyle elleri boş dönerken, Türkiye’deki domates üretiminin yaklaşık yüzde 15’inin gerçekleştirildiği Antalya’nın Kumluca ilçesinde de ilk dikkat çeken, nakliye gideri olmamasına rağmen marketlerdeki fiyat farkı oldu. Üç farklı zincir markette yapılan incelemede 1 kg domates fiyatının 27,75 TL ile 29,95 TL arasında değiştiği görüldü.

MİLYONLARCA KİRACIYI İLGİLENDİREN EMSAL KARARLAR DİKKAT!

Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, kiracıları ilgilendiren emsal kararlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ZAM YAPMAYAN KİRACI BEŞ KİŞİ TARAFINDAN DARP EDİLDİ

Diyarbakır’da bir ev sahibi, dairesinde oturan kişiye, kiraya yüzde 284 zam yapmasını istedi. Kabul etmeyen kiracı ev sahibinin de aralarında olduğu 5 kişi tarafından Darp edildi.

ÖZEL ÜNİVERSİTE ÜCRETLERİ VE KDV

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoglu Atv Haber ana haber bülteninde “Özel Üniversite ücretlerindeki fahiş artışlar ve KDV farklılıklarının öğrencilere yansıtılması” konusunda açıklamalarda bulundu.

FIRSATÇILARA CEZA YAĞDI

Fiyat istikrarını bozanlar haksız kazanç sağlayanlar ve stokçularla mücadele sürüyor. Ticaret Bakanı Ömer Bolat “2023’te otomotiv, gıda ve diğer temel ihtiyaç maddeleri kapsamında vatandaşları mağdur edenlere yönelik uygulanan para cezası 361 milyon TL’ye ulaştı.” ifadelerini kullandı. Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü, A Haber’de konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TAKSİ SORUNUNA YENİSİ EKLENDİ

Taksimetrenin üzerine ücret ekleyip “Bahşiş” sayıyorlar… Açık artırmayla müşteri alınır mı? #GünOrtası’nda Hülya Hökenek, konuğu Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ile konuştu. 

TÜKETİCİ VE TÜKETİCİ İŞLEMİ KAVRAMLARI

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Derya Deniz DALGIN’ın kaleme aldığı yazıya konfederasyonumuzun web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

TÜKETİCİ HUKUKUNA GENEL BAKIŞ

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Derya Deniz DALGIN’ın kaleme aldığı yazıya konfederasyonumuzun web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

MİRASIN REDDİNİN SONUÇLARI NELERDİR?

Tükonfed Hukuk Komisyon Üyesi Halil Güven’in kaleme aldığı yazıya konfederasyonumuzun web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

VEKALET SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Tükonfed Hukuk Komisyon Üyesi Halil Güven kaleme aldığı yazıya konfederasyonumuzun web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

ARABA KULLANAN HERKESİ İLGİLENDİREN UYARI: YAPTIRIMI YOK AMA UZUN YOLDA TEHLİKELİ OLUYOR!

SİSODER Başkan Vekili Okatan‘dan önemli uyarılar: “Terlikle araç kullanımında oluşan kazada, hasarın ödemediği ile ilgili yorumlar tamamen şehir efsanesidir. Trafik kanunundan da bununla ilgili herhangi bir yasağın yer almadığı ve sürücü kusuru olarak görülmediği kesindir.” Ortaya atılan iddialar sonrası KASKO ve sigorta şirketleri ile görüştüğünü kaydeden Okatan, “Terlikle araç kullanımında oluşan kazada, hasarın ödemediği ile ilgili yorumlar tamamen şehir efsanesidir. Bununla ilgili yetkili kişilerle yaptığımız görüşmelerde; herhangi bir kaza durumunda yoruma bağlı olarak zararın karşılanmadığına ilişkin herhangi bir maddenin yer almadığı tarafıma iletildi. Öte yandan trafik kanunundan da bununla ilgili herhangi bir yasağın yer almadığı ve sürücü kusuru olarak görülmediği kesindir. Sadece bir ülkede böyle bir uygulamanın olduğunu biliyoruz. Konunun detayları hakkında ise bilgi sahibi değiliz” dedi. 

GÜLLÜ: “BOŞ EVDEN VERGİ ALINACAK

Boş ev neden piyasaya yük? Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı Av. İbrahim Güllü TV24’e değerlendirmelerde bulundu.

767 MİLYON VERGİ BORCU SİLİNDİ. MTV DE SİLİNSİN!

Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz”den çağrı: .767 milyon vergi borcu silindi – MTV’de silinsin!

POS KRİZİ! İŞLETMELER KREDİ KARTI YERİNE NAKİT ÖDEMEYE YÖNLENDİRİYOR

Tüketici dernekleri bunun yasa dışı olduğunu belirterek “İşletmeyi şikâyet edin” derken, hukukçular ise “Böyle bir durumda işletmeye idari para cezası kesilir ve POS cihazı 1 yıllığına geri alınır” diyor.

FİYAT ETİKETLERİ TÜKETİCİYİ NASIL ETKİLİYOR?

ESODER Başkanı Sosyolog-Eğitimci Rukiye Orhan’ın kaleme aldığı yazıya konfederasyonumuzun web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

NE OLACAK BU FİYATLARIN HALİ – AV İBRAHİM GÜLLÜ

TÜKONFED Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim Güllü TGRT Haber Gün Ortası programında yükselen fiyatlar hakkında açıklamalarda bulunmuştur.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Recep Alper YILMAZLAR

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*