Tüketici Bülteni – 18

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

BEKARA EV YOK

TÜKONFED ve ASİYED Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Rabia AKBABA, ev sahiplerinin bekar bireylere ev vermemelerine yönelik tutumunu gündemine taşıdı. Akbaba, “Ev sahiplerinin bu davranışı etik olmadığı gibi vicdani ve insani de değildir” dedi.

Emlakçı ya da ev sahibinin istediği gibi, kişilerin sosyal ve özel durumlarına göre hareket edemeyeceğini ifade eden AKBABA, “Yapılan değerlendirmelerde bekara, kadına, çocuklu aile diye ev vermemek suç. Bu her şeyden önce ayrımcılık suçunu oluşturur. Vatandaşların benzer durumlarla karşılaşması halinde Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) şikâyet etmeleri gerektiğinin bilgisini veren Akbaba, şikâyeti değerlendirecek olan TİHEK’in ev sahibi ve aracılık eden emlakçı hakkında ayrımcılık yasağının ihlal edildiğinin tespiti halinde cezai yaptırım uygulayabileceğini sözlerine ekledi.

CAZİP TEKLİFLERE KANMAYIN!

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Çisil Tuana TEZSEVER, bayram tatili öncesi tatil rezervasyonu yaptırmayı düşünen vatandaşları uyararak, “Cazip tekliflere kanmayın!” dedi.

TEZSEVER; “Tüketiciyi cezbedebilmek için de ‘son gün fırsatı’, ‘kampanya’ ve ‘ucuz’ gibi albenili kelimelerle ucuz tatil fırsatı sağlıyorlarmış gibi tuzaklar kurmaktadırlar. Daha da cazip kılmak için ulaşım bedelini promosyon olarak sundukları yalanlarını ileri sürmektedirler. Otel rezervasyonu yaptığınız acentenin TÜRSAB üyesi olup olmadığını mutlaka ilgili kurumların doğrulama sitesinden sorgulayın. Teklife ilişkin reklam ve ilanda yer alan, logo, resim, telefon numarası ve iletişim bilgilerinin aranarak veya internet ortamında sorgulanarak teyit edin. Sahte internet sitesi oluşturarak tüketicileri mağdur edici faaliyette bulunulmak dolandırıcılık suçunu oluşturduğundan mağdur vatandaşların savcılıklara suç duyurusunda bulunması gerektiğini” sözlerine ekledi.

TÜKETİCİNİN OTOPARKTAN ÇIKIŞINA İZİN VERİLMEDİĞİ TAKDİRDE  

Tüketici Konfederasyonu Başkanlığı Aydın AĞAOĞLU; “AVM otoparklarında alınan ücretler için şikâyetlerin arttığını belirterek ödenen otopark ücretlerinin geri alınabileceğini söyledi.

AĞAOĞLU, yasa dışı ücret alan pek çok AVM’yi belediyeye şikayet ettiğini belirterek, “Vatandaşların çoğu ‘3 saat ücretsiz’ kuralından habersiz. Tüketici, otoparktan çıkışına izin verilmediği takdirde polisi arayarak, hukuka aykırı olarak ücret ödemesinin istendiğini, ödemediği için de hürriyetinin tahdit edildiğini bildirmeli ve şikâyetçi olmalıdır” dedi.

TÜRKİYE TARIM KREDİ KOOPERATİF FİYATLARI SABİTLEDİ

Türkiye Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde, Ramazan ayı başında temel gıda ve temizlik ürünlerinde başlatılan ve 900 ürünü kapsayan ‘sabit fiyat’ kampanyasının 1 ay süreyle uzatılmasına karar verildi.

HAYVANLARA ŞİDDET NEDENLERİ

ESODER (Eğitim Sorunları Derneği) Başkanı Rukiye ORHAN; Hayvanlara karşı şiddet eylemleri ve nedenlerini ele alan yazısında; Eylemlerin en yaygın nedenleri ele aldı. Bunlar;

1.Ruhsal Problemler:

2.Eğitim Eksikliği:

3.Sosyo-Ekonomik Faktörler:

4.İlgi Eksikliği:

5.Saldırganlık:

6.Kültürel Farklılıklar

olarak sıraladı.

Hayvanların da yaşam haklarına saygı duyulması gerektiği, var oldukları alanları iyileştirilmesi için çalışmalar düzenlenmeli.

Bu nedenle, bu konuda farkındalık yaratmak, eğitimler düzenlemek ve toplumun bilincini artırmak önemlidir.

Charlie Chaplin‘in söylediği gibi

“Her kim aç bir hayvan beslerse, aynı zamanda ruhunu besler.“

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*