Otel Fiyatları ve Ayrımcı Uygulamalar

Otel Fiyatları ve Ayrımcı Uygulamalar

“İstanbul’da otel fiyatları uçtu. Bazı otellerde iki gecelik normal odanın fiyatı 30 bin liraya kadar çıktı. Benzer lüks otellerde fiyatlar 10-12 bin arasında ancak bazı otellerde 30 bine kadar çıkıyor.

Otel fiyatları neden bu kadar arttı? Bu fiyatlar turisti kaçırmaz mı?” Bu fiyatlar neye göre belirleniyor neden fiyatlar arasında uçurum var?

Uzmanlar ve sektör temsilcileri otel fiyatlarındaki artışı, Cumhuriyet tarihinin en pahalı dönemi olarak söylüyorlar.

Ülkemizde gıda, ulaşım, kira, eğitim, konut, konaklama, iletişim vb tüm hizmetler sürekli ama sürekli artıyor. Tüm mal ve hizmet sektöründe fiyatlar istisnasız hepsi artarken vergi ve faizler, döviz, altın vs onlar da artıyor. Paranın alım gücü her geçen gün hızla azalıyor ve paramız değer kaybediyor.

Bu fiyatları kim belirliyor?

Bu fiyatlara ne yerli ne yabancı turist otellerde kalamaz. Bu fiyatları kim belirliyor? Bilmiyoruz.

Bu fiyatlara kim kalacak, kimler kalabilir? Ne yerli ne yabancı turist bu fiyatlara otelde kalamaz, Kaldı ki bunlar standart otel fiyatları bir süit oda değil.

Tüketiciler fahiş fiyatlar nedeniyle tatil planlarını ertelemek durumunda kalmaktadır.

Bunlar müşteri azalmasına yol açacak, ülkenin de hem iç ve hem de dış turizmine darbe vuracak bir uygulamadır. Ayrıca ülkemizin isminin pahalı ülke olarak anılmasına da neden olacaktır.

Bu durum Türkiye’nin Turizm gelirlerinin azalmasına yol açacağından bu fiyatların neye göre belirlendiğinin mutlaka peşine düşülmesi gerekir.

Turistik tesis ruhsatı olanların Turizm Bakanlığı tarafından denetlenmesi ve yüksek fiyat uygulayan turistik tesislerin haksız fiyat değerlendirme kuruluna da ihbar edilmesi yerinde olur.

Fahiş fiyatlara karşı Turizm Bakanlığının bir tedbir geliştirmesi gerekmektedir.

Ticaret Bakanlığının Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun devreye girip fahiş fiyat artışı yapan yerlere yaptırım uygulamasında yarar vardır.

Yerli Turiste Uygulanan Ayrımcılık ve Yüksek Otel Fiyatı

Turizm tesislerinde uygulanan yüksek fiyatların özellikle yerli turistler için büyük bir sorun haline geldiğini söylemek mümkün. Çünkü birçok işletmenin yerli turiste ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaptığını yani daha yüksek fiyat çektiklerini, yabancı turistlere daha düşük fiyatlar verildiğini görmekteyiz. Ülkemiz de ki işletmelerin para kazanıp bu ülkenin insanına yüksek fiyat vermesini kabul etmek mümkün değildir. En basit tabiriyle bu kendi ülke vatandaşını aşağılama ve bu ülkeye ihanettir.

Yabancı turistlere nazaran Yerli turistlere uygulanan yüksek fiyatların insan haklarına ve anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtmek gerekir. Ayrımcılıkla karşı karşıya kalan tüketici İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na da internet üzerinden şikâyetlerini yapabilirler.

Av. İbrahim Güllü

TÜKONFED Başkan Vekili

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*