Enflasyonu etkileyen milyonluk okul fiyatları! Dudak uçuklatan rakamlara uzman uyarısı

Enflasyonu etkileyen milyonluk okul fiyatları! Dudak uçuklatan rakamlara uzmanından uyarı geldi Milyonları geçen özel okul fiyatları hakkında tgrthaber.com‘a konuşan TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu velileri de uyararak çok önemli mesajlar verdi.

Ağaoğlu: “Pek çok özel okulda kayıt paraları Milyon liralara ulaşmış durumda. Buna kitap, yemek, servis, etüt gibi ek hizmetler dahil değil. Özel eğitim kanunlarına göre çıkarılmış yasada ara sınıflarda fiyat artışıyla ilgili sınırlama getirilmiş ancak ilk kayıtlar için yasada boşluk var. Özel okul fiyatları bir önceki yıl açıklanan rakamın üzerine ÜFE ve TÜFE oranları ve 5 puan eklenerek arttırılır.

Ancak bu koşul ara sınıflar için geçerlidir. Yani yeni kayıt yaptıran öğrenciler için yasal bir düzenleme yok maalesef. İlk kademe sınıflarda yani ilkokul birinci sınıf, ortaokul birinci sınıf ve lise birinci sınıfa kaydolacak bir öğrenci geçtiğimiz yıl 400 bin liraya kayıt olurken bu sene bu fiyatlar Milyonları geçmiş durumda.

Ara sınıflarda da birçok özel okul zam oranına uymadı. Uyanlar da ek hizmetlere yani etüt, servis, yemek gibi ürünlere fahiş artışlar yaparak zam yaptılar. Örnek verecek olursak geçen yıl 30 bin lira olan yemek fiyatları bu sene 100 bin liranın üstüne çıkmış durumda. Bu hizmetlere de veli onay vermedikçe zorunlu kılamazlar ama maalesef özel okullar bu kurala da uymuyor.

Enflasyonun üzerinde hesap yapan eğitim kurumlarının enflasyonun üzerinde kaç puan zam uyguladıysa bunun gerekçesini açıklamak zorundadır. Aksi halde bilinçli bir veli, tüketici mahkemesine başvurarak farkın iadesini talep edebilir.
Örnek verecek olursak geçen sene 100 bin lira isteyen bir okul bu yıl 500 bin lira istiyorsa bu farkın gerekçesini açıklamak zorundadır. Yoksa konu mahkemeye taşınabilir. Bu fahiş fiyat artışları genel enflasyonu da maalesef olumsuz etkilemektedir. Enflasyonla mücadelede bu konulara da dikkat edilmesi gerekmektedir.”
https://www.tgrthaber.com/gundem/enflasyonu-etkileyen-milyonluk-okul-fiyatlari-dudak-ucuklatan-rakamlara-uzmanindan-uyari-geldi-2955350 

https://x.com/tukonfed/status/1800821335133720837

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*