Bankaların Emeklilere ödemiş olduğu maaş promosyonu devlet mi ödeniyor?

Bankaların Emeklilere ödemiş olduğu maaş promosyonu devlet mi ödeniyor?

Öncelikle bugünkü köşe yazımız tamamen BDDK ve SGK’yı ilgilendiren bir konu olacak.

Emeklilere verilen maaş promosyonları ile ilgili bir konu dikkatimi çekmişti. Ancak emin olamadığım için bugüne kadar sessiz kalmıştım. Ta ki sayın Cumhurbaşkanımız Emekli promosyonlarını artırıyoruz diyene kadar?

Bundan yaklaşık 9 yıl öncesinde Özel bir bankaya maaşımı taşımak için verdiği 1.200 TL maaş promosyonu için maaşımı taşımak için şubeye başvurdum.

Tabii o bankaya müracaat için gittiğimde işlemi yapan müşteri hizmetleri bayana sordum siz banka olarak neden bu kadar promosyon veriyorsunuz? Diğer bankalar 750-1000 TL verirken siz neden 1250 TL promosyon veriyorsunuz deyince, İşlemi yapan hanımefendi 750 TL yi devlet ödüyor geri kalan parayı ise bizler müşteri kazanmak için veriyoruz deyince şaşırmıştım.

Sizlerde taktir edersiniz ki, Sayın Cumhurbaşkanımız da geçenlerde TV’ler de Emekli maaşı promosyon ücretlerini artırdık deyince benim aklıma da, bankadaki müşteri temsilcisinin söylediğinin doğru olabileceğine karar verdim.

Oysaki bankalara böyle bir parayı neden devlet ödemek zorunda?

Müşteri karşılığında banka devlete para ödemiş olsa daha iyi olmaz mı?

Oysaki görüyoruz ki, Bankaların yıllık cirosuna bakıldığında kârını katlayan bankaları görüyoruz.

Bu paralar maaşlara yansımış olsa daha iyi olmaz mı?

Bankalar zaten kredi kartı yıllık aidatlarından, alışveriş komisyonlarından, gecikme faizlerinden, havalelerden olsun vs.vs. birçok gelirleri mevcut. Ancak emeklilere gelince cimri davranan hükümetin, Bankalara gelince cömert davranması açıkçası bizleri üzmektedir.

Bu hususta yetkili birimler bankalara Emekli maaşları promosyonlarının hazineden ödenip ödenmediği hususunda bilgilendirmesini talep ediyoruz.

Ali İhsan Nazlı

Tüketicinin Etik Değerleri Federasyonu Başkanı

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*