Bankaların Bayram Öncesi Hizmet Sorunları

Bankaların Bayram Öncesi Hizmet Sorunları

Bayram öncesi birçok banka, vatandaşları mağdur etme noktasına geldi. Bu durumu dalga mı geçiyorlar diye mi algılamalıyız bilemedik.

Arife günü tüm illerde, maaşlarını almak ya da bankalardaki paralarını çekmek isteyen vatandaşlar büyük bir sürprizle karşılaştı. Birçok bankanın ATM’leri ya kasıtlı olarak hizmet vermedi ya da gerçekten ATM’lerde paralar bitti. Ancak bu, kabul edilebilir bir mazeret olamaz. Bankalar, bu tür yoğun dönemlere hazırlıklı olmak zorundadır.

Sosyal medya paylaşımlarımızın ardından birçok platformda tepkiler çığ gibi büyüdü. TÜKONFED olarak üyesi olduğumuz Tüketicinin Etik Değerler Federasyonu, bu durumu sosyal medya aracılığıyla duyurduktan kısa bir süre sonra, bir banka Twitter üzerinden “en kısa sürede sorunun giderileceğini” belirtti. Birçok ATM’de sorun geç de olsa çözüldü ve vatandaşlar uzun kuyruklar sonucunda paralarına ulaşabildi.

Bu durum, akıllara iki önemli soruyu getiriyor:

Bayramın uzun olmasını fırsat bilerek, bankalar ne kadar az para verip paraları repo ile mi değerlendirmek istiyor?

ATM’lerden para çekemeyen vatandaşlar, ihtiyaçlarını karşılamak için döviz veya altınlarını bozdurmaya mı teşvik ediliyor?

Biz her daim söylüyoruz: Bu ülkede denetimler ve şikayet mekanizmaları olmadan, hak ve hukuk çerçevesinde düzen sağlanamaz. BDDK’nın bu hususta denetimlerin ne derece sağlıklı yapıldığını halka açıklaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu tür olayların tekrarlanmaması için BDDK’nın acil tedbirler alması şarttır.

Bayrama bir gün kala ATM’lerden para çekemeyip mağdur olan vatandaşlar ne yapacak? ATM’ler arasında dolaşan vatandaşlar, sadece 1-2 bankanın ATM’sinde ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Ancak o bankaların ATM’lerinde de para bitince büyük bir hüsran yaşanıyor.

Ali İhsan Nazlı

Tüketicinin Etik Değerleri Federasyonu Başkanı

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*